Klinika Reumatologii stanowi jedną z najmłodszych jednostek powstałych na terenie USK im. WAM w Łodzi. Jej zalążkiem stał się powołany do życia 1 października 2014 roku pododdział reumatologiczny Oddziału Chorób Wewnętrznych USK im. WAM „Na Stokach” wywodzący się z jednoimiennego oddziału Miejskiego Szpitala im. Sonnenberga. Pododdział zatrudniał wówczas jedynie 2 reumatologów, a jego kierownikiem została dr hab. n. med. Joanna Makowska. Szybko jednak nowo powstała jednostka zyskała szerokie zainteresowanie w gronie pacjentów ciesząc się ich zaufaniem i sympatią. Już w lutym 2015 roku na wniosek Jego Magnificencji Rektora UM prof. Pawła Górskiego i decyzją Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powołana została Klinika Reumatologii, wchodząca w skład Międzywydziałowej Katedry Immunologii i Mikrobiologii Lekarskiej kierowanej przez prof. dr hab. Marka L. Kowalskiego. Niezmiennie jednak Klinika Reumatologii ściśle współpracuje z Oddziałem Chorób Wewnętrznych kierowanym przez dr n. med. Konrada Walczaka zarówno w zakresie lecznictwa, pracy naukowej oraz dydaktyki.
W ciągu zaledwie paru lat istnienia Klinika z zajmowanych pierwotnie jedynie kilku łóżek stała się pełnowartościową jednostką, w której opiekę nad chorymi sprawuje czterech specjalistów w zakresie reumatologii, cztery osoby w trakcie specjalizacji z tej dziedziny, kilku rezydentów chorób wewnętrznych oraz wykwalifikowany zespół pielęgniarski. Pacjenci korzystać mogą również z opieki fizjoterapeuty. Poza rozwijającym się wciąż zespołem medycznym znacznie poszerzyły się także możliwości diagnostyczne Kliniki. Stworzone zostały: pracownia ultrasonografii narządu ruchu, densytometrii oraz kapilaroskopii.
W lipcu 2016 roku powstała przykliniczna poradnia reumatologiczna zapewniająca chorym ciągłość opieki, zaś w rok później Klinika uzyskała możliwość prowadzenia leczenia biologicznego zyskując tym samym dostęp do szerokiego wachlarza możliwości terapeutycznych. Klinika zaangażowana jest również w akcje profilaktyczne i edukacyjne.
W 2017 wygrała konkurs Ministerstwa Zdrowia na stworzenie Regionalnego Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej, działającego przy współpracy z organizacją Porozumienie Łódzkie zrzeszającą lekarzy POZ województwa łódzkiego oraz sekcją chorych na choroby reumatyczne Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne.
Poza działalnością kliniczną systematycznie wzrasta również znaczenie Kliniki jako jednostki naukowej oraz dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Mimo krótkiej historii zespół Kliniki zaangażowany jest w liczne badania naukowe prowadzone nie tyko w obrębie jednostki, ale także przy współpracy z: Kliniką Immunologii, Reumatologii i Alergii prof. Marka L. Kowalskiego, Kliniką Pulmonologii prof. Pawła Górskiego czy też kierowanym przez prof. Tomasza Popławskiego Zakładem Genetyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Intensywnie rozwijana jest również działalność dydaktyczna. Rok rocznie zwiększa się zakres prowadzonych zajęć poczynając od reumatologii dla wydziału lekarskiego oraz studentów anglojęzycznych poprzez zajęcia fakultatywne, aż po prężnie działające Studenckie Koło Naukowe, które poza poszerzaniem wiedzy studentów, przygotowywaniem prezentowanych na zjazdach i nagradzanych prac naukowych zajmuje się również: popularyzacją wiedzy poprzez prowadzenie warsztatów wśród studentów i licealistów, a także przygotowywanie filmików edukacyjnych udostępnianych za pośrednictwem portali społecznościowych oraz YouTube.
Krótka acz bogata historia najmłodszej Kliniki działającej w strukturach Szpitala Klinicznego im. WAM świadczy o jej niezmiennie prężnym rozwoju i daje perspektywę wielu kolejnych lat sukcesów w staraniach o zdrowie i komfort pacjentów jak również kształceniu profesjonalnej kadry medycznej i rozwój nauki.